A 1000-turn loop (radius = 0.036m) of wire is connected to a (25 Ohm) resistor a
ID: 2201095 • Letter: A
Question
A 1000-turn loop (radius = 0.036m) of wire is connected to a (25 Ohm) resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 T/s. Neglect the resistance of the wire.
A.What is the magnitude of the potential difference between pointsaandb?
B.What is the electrical energy dissipated in the resistor in 31 s?
A 1000-turn loop (radius = 0.036m) of wire is connected to a (25 Ohm) resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 T/s. Neglect the resistance of the wire. A.What is the magnitude of the potential difference between pointsaandb? B.What is the electrical energy dissipated in the resistor in 31 s? Note: I used the equations given to me by previous chegg answer and I keep getting the wrong answer. I need the correct answer please!!! :)Explanation / Answer
A. The potential difference is N*d/dt = N*a*dB/dt = 1,000**.0362*.25 = 1.02 V.
B. The energy dissipated is t*V2/R = 31*1.022/25 = 1.29 J.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.