A 1000-turn loop (radius = 0.035 m of wire is connected to a 25.0 ohm resistor a
ID: 2151958 • Letter: A
Question
A 1000-turn loop (radius = 0.035 m of wire is connected to a 25.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire. What is the magnitude of the potential difference between points a and b? What is the electrical energy dissipated in the resistor in 33.0 s?
A 1000 - turn loop (radius = 0.035 m of wire is connected to a 25.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire. What is the magnitude of the potential difference between points a and b? What is the electrical energy dissipated in the resistor in 33.0 s?Explanation / Answer
a)
dB/dt = g = 0.25 T/s
emf = /dt = N A dB/dt = 1000*(3.1416*0.035*0.035)* 0.25 = 0.962115 0.962 V
b)
E = Pt = V^2/R t = 0.962115*0.962115*33.0/25.0 = 1.22 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.