A 13.5-F capacitor is charged to a potential of 40.0 V and then discharged throu
ID: 1581725 • Letter: A
Question
A 13.5-F capacitor is charged to a potential of 40.0 V and then discharged through a 65.0 resistor.
1) How long after discharge begins does it take for the capacitor to lose 90.0% of its initial charge? (Express your answer to three significant figures.)
2) How long after discharge begins does it take for the capacitor to lose 90.0% of its initial energy? (Express your answer to three significant figures.)
3) What is the current through the resistor at the time when the capacitor has lost 90.0% of its initial charge? (Express your answer to three significant figures.)
4) What is the current through the resistor at the time when the capacitor has lost 90.0% of its initial energy? (Express your answer to three significant figures.)
Explanation / Answer
Given that,
C = 13.5 uF
V = 40 V
R = 65 ohm
(1)
lnitial Charge on capacitor, q = CV
q = 13..5*10^(-6)*40 = 5.40*10^(-4) C
New charge = (100 - 90 / 100)*5.40*10^(-4) C
q' = 5.4*10^(-5) C
New voltage, V' = 5.4*10^(-5) / 13.5*10^(-6)
V' = 4 V
V' = V * e^(-t / (RC))
4 = 40 * e^(-t / 65*13.5*10^(-6))
t = 0.002 s
(2)
energy stored in a capacitor = (1/2)CV^2
E = (1/2)*13.5*10^(-5)*40^2 = 0.0216 J
new energy, E' = (100 - 90 / 100)*0.0216
E' = 0.00216 J
E' = (1/2)CV'^2
0.00216 = (1/2)*13.5*10^(-6)*V'^2
V' = 17.88 V
V' = V * e^(-t / (RC))
17.88 = 40 * e^(-t / 65*13.5*10^(-6))
t = 0.0007 s
(3)
current through resistor, l = V' / R
l = 4 / 65
l = 0.061 A
(4)
l = 17.88 / 65
l = 0.275 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.