A 129-kg astronaut (including space suit) acquires a speed of 2.90 m/s by pushin
ID: 1777556 • Letter: A
Question
A 129-kg astronaut (including space suit) acquires a speed of 2.90 m/s by pushing off with her legs from a 1600-kg space capsule. Use the reference frame in which the capsule is at rest before the push.
Part A What is the velocity of the space capsule after the push in the reference frame? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the direction of the velocity is in the direction of the velocity of the astronaut and negative value if the direction of the velocity is in the direction opposite to the velocity of the astronaut.
Part B If the push lasts 0.690 s , what is the magnitude of the average force exerted by each on the other?
Part C What is the kinetic energy of the astronaut after the push in the reference frame?
Part D What is the kinetic energy of the capsule after the push in the reference frame?
Explanation / Answer
A) initial momentum = 0 = final momentum
0 = 129kg * -2.90m/s + 1600kg * v
v = 0.234 m/s
B) F = mv / t = 129kg * 2.9m/s / 0.69s = 542.2 N
C) KE = ½mv² = 542.4 J
D) KE = ½ * 1600kg * (0.234m/s)² = 43.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.