A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward
ID: 585331 • Letter: A
Question
A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward velocity of11.3 m/s . A 1.0-kg stone is thrown from the basket with an initial velocity of 13.1 m/sperpendicular to the path of the descending balloon, as measured relative to a person at rest in the basket. That person sees the stone hit the ground 12.4 s after it was thrown. Assume that the balloon continues its downward descent with the same constant speed of 11.3 m/s .
Part A
How high was the balloon when the rock was thrown out?
Part B
How high is the balloon when the rock hits the ground?
Part C
At the instant the rock hits the ground, how far is it from the basket?
Part D
Just before the rock hits the ground, find its horizontal and vertical velocity components as measured by an observer at rest in the basket.
Part E
Just before the rock hits the ground, find its horizontal and vertical velocity components as measured by an observer at rest on the ground.
Explanation / Answer
this problem is related to the projectile motion.
Vb= 11.3 m/s
Us= 13.1 m/s
t=12.4 s
part A
from the second equation of motion
h=(Vb*t)+1/2*g*(t^2)
h=(11.3*12.4)+1/2*9.8*(12.4^2)
h=140.12+753.42
h=893.54 m
part B
h1= h- (Vb*t)
h1=893.54-140.12= 753.42 m
part C
D^2= (h1^2)+((Vs*t)^2)
D^2=((753.42)^2)+((13.1*12.4)^2)
D=sqrt(567569.36+26386.75)
D=770.68 m
part D
VX=13.1 m/s
Vy= (sqrt(2*g*h))-Vb
Vy=(sqrt(2*9.8*893.54 ))-11.3
Vy=132.33-11.3=121.03 m/s
part E
Vx=13.1 m/s
Vy=sqrt(2*g*h)
Vy=132.33 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.