A 1200 kg car travels around a curve of radius 250 m at a speed of 60 km/hr. Cal
ID: 1483878 • Letter: A
Question
A 1200 kg car travels around a curve of radius 250 m at a speed of 60 km/hr. Calculate the centripetal force that the road exerts on the car. In a ballistic pendulum experiment, a 90 g ball is fired into a 360 g pendulum where it is trapped. The pendulum swings back from the collision and in the process rises a vertical distance of 6.5 cm before stopping. What was the speed of the ball before the collision? An ideal fluid, of density 0.90 Times 10^3 kg/m^3, flows at 6.0 m/s through a level pipe with radius of 0.50 cm. The pressure in the fluid is 1.3 Times 10^5 N/m^2. This pipe connects to a second level pipe, with radius of 1.5 cm. Find the speed of flow in the second pipe. A physics teacher demonstrates rotational motion by sitting on a rotating stool and rots 30 rev/min while holding a 2.0 kg mass in each outstretched arm. The moment of teacher plus stool is 3.0 kg.m^2 and is assumed constant. The two masses initially radius of 1.0 m but are then withdrawn to a radius of 0.15 m. What is the new velocity?Explanation / Answer
a) v = 60 km/h = 60*(1000/3600) = 16.66 m/s.
F = m*v^2 / r = 1200*(16.666)^2/250 = 1300 N
b) let m be the mass of the bullet, M be the mass of the pendulum, v be the speed of the bullet initially, and V be the speed of the bullet-pendulum system after the collision.
conservation of energy:
1/2 (m+M) V² = (m+M)gh
V² = 2gh
conservation of momentum:
mv = (m+M)V
v = (m+M) (2gh) / m
v = [0.45] (2*9.8*0.065) / 0.09
v = 5.64 m/s
c) Since this is a fluid problem, the pressure and density are irrelevant. This is simply a conservation of mass problem. Calculate the area ratios:
AR = 0.5^2/1.5^2 = .0.111
So, the velocity in the 2nd pipe will be 0.111(6) = 0.667 M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.