A 1200 kg car traveling initially witha speed of 25.0 m/s in an easterly directi
ID: 1679441 • Letter: A
Question
A 1200 kg car traveling initially witha speed of 25.0 m/s in an easterly direction crashes into the rearend of a 8200 kg truck moving in thesame direction at 20.0 m/s. The velocity of the car right after thecollision is 18.0 m/s to the east. (a) What is the velocity of the truck rightafter the collision?1 m/s (east)
(b) How much mechanical energy is lost in the collision? (Use inputvalues with an adequate number of significant figures to calculatethis answer.)
2 kJ
Account for this loss in energy.
3 (a) What is the velocity of the truck rightafter the collision?
1 m/s (east)
(b) How much mechanical energy is lost in the collision? (Use inputvalues with an adequate number of significant figures to calculatethis answer.)
2 kJ
Account for this loss in energy.
3
Explanation / Answer
(a) 1200*25+8800*20=1200*18+8800*v solve for v v=(1200*25+8800*20-1200*18)/8800 v=20.95 m/s (b)KE before : 0.5*(1200*25^2+8800*20^2) = 2135000 J KE after: 0.5*(1200*18^2+8800*20.95^2) = 2125571 J So Energy lost = 2135000 - 2125571 = 9429 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.