Your answer is partially correct. Try again. The figure shows a resistor of resi
ID: 1582035 • Letter: Y
Question
Your answer is partially correct. Try again. The figure shows a resistor of resistance R = 6.25 connected to an ideal battery of emf E = 12.5 V by means of two copper wires. Each wire has length 22.3 cm and radius 3.10 mm. In dealing with such circuits in this chapter, we generally neglect the potential differences along the wires and the transfer of energy to thermal energy in them. Check the validity of this neglect for the circuit of the figure below. What is the potential difference across (a) the resistor and (b) each of the two sections of wire? At what rate is energy lost to thermal energy in (c) the resistor and (d) each section of wire? Wire 8 Wire 2 UnitsV (a) Number25 (b) Number TT 24.8 (c) Number T 50 (d) Number49.6 Units mv Units w Units mWExplanation / Answer
resistance = resistivity * length / area
resistivity of copper = 1.7 × 10^-8 ohm m
resistance of 22.3 cm wire = 1.7 * 10^-8 * 0.223 / (pi * (3.10 * 10^-3)^2)
resistance of wire = 1.256 x 10-4 ohm
wires and resistances are in series so,
net resistance = 2 * resistance of wires + resistance of resistor
net resistance = 2 * 1.256 x 10-4 ohm + 6.25
net resistance = 6.25025 ohm
by ohm's law
V = IR
12.5 = I * 6.25025
I = 2 A
potential = resistance * current
potential across resistance = 6.25 * 2
potential across resistance = 12.5 V
potential across each of the two wire = 1.256 x 10-4 ohm * 2
potential across each of the two wire = 0.25 mV
thermal energy lost = current^2 * resistance
thermal energy lost by resistor = 2^2 * 6.25
thermal energy lost by resistor = 25 W
thermal energy lost by each wire = 2^2 * 1.256 x 10-4 ohm
thermal energy lost by each wire = 0.50 mW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.