Your answer is partially correct. Try again. The figure shows a wire ring of rad
ID: 777698 • Letter: Y
Question
Your answer is partially correct. Try again. The figure shows a wire ring of radius a1.85 cm that is perpendicular to the general direction of a radially symmetric, diverging magnetic field. The magnetic field at the ring is everywhere of the same magnitude B = 3.15 mT, and its direction at the ring everywhere makes an angle e-13.2 with a normal to the plane of the ring. The twisted lead wires have no effect on the problem. Find the magnitude of the force the field exerts on the ring if the ring carries a current i = 6.87 mA. Number 57.44-8 Units uNExplanation / Answer
F = i B L
magnitude of the force F = i B (2 pi a) * sin theta
= 6.87 * 10-3 * 3.15 * 10-3 * 2 pi * 1.85 * 10-2 * sin 13.2
magnitude of the force = 5.74 * 10-7 N = 0.574 muN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.