At a time t = 2.80 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.230 m ha
ID: 1582080 • Letter: A
Question
At a time t = 2.80 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.230 m has a tangential speed of 46.0 m/s as the wheel slows down with a tangential acceleration of constant magnitude 11.0 m/s2 .
Part A
Calculate the wheel's constant angular acceleration.
Part B
Calculate the angular velocity at t = 2.80 s .
Part C
Calculate the angular velocity at t=0.
Part D
Through what angle did the wheel turn between t=0 and t = 2.80 s ?
Part E
Prior to the wheel coming to rest, at what time will the radial acceleration at a point on the rim equal g = 9.81 m/s2 ?
= _____ rad/s2Explanation / Answer
(A)alpha = a_t / r
= 11 m/s^2 / 0.230 m
= 47.8 rad/s^2
(B) w = v / r = (46/0.230) = 200 rad/s
(C) wf = wi + alpha t
200 = w0 - (47.8 x 2.80)
w0 = 333.8 rad/s
(D) wf^2 - wi^2 = 2 alpha theta
200^2 - 333.8^2 = 2(-47.8) (theta)
theta = 747 rad
(E) a_r = w^2 r
9.81 = w^2 (0.230)
w = 6.53 rad/s
6.53 = 333.8 + (-47.8)t
t = 6.85 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.