My Notes /4 points OSColPhys2016 7.3.WA.024 While leaning out a window that is 5
ID: 1582297 • Letter: M
Question
My Notes /4 points OSColPhys2016 7.3.WA.024 While leaning out a window that is 5.8 m above the ground, you drop a 0.60 kg basketball to a friend at ground level. Your friend catches the ball at a height of 1.6 m above the ground. Determine the following. (a) the amount of work done (in J) by the force of gravity on the ball (b) the gravitational potential energy (in J) of the ball-earth system, relative to the ground when it is released (c) the gravitational potential energy (in J) of the ball-earth system, relative to the ground when it is caught (d) the ratio of the change (PEr PEg) in the gravitational potential energy of the ball-earth system to the work done on the ball by the force of gravity APE = Additional MaterialsExplanation / Answer
(a)
w= mgh = 0.6(9.8)(5.8-1.6) = 24.69 J
(b)
wg = mgh = 0.6*9.8*5.8 = 34.1 J
(c)
wg = mgh = 0.6*9.8*1.6 = 9.4 J
(d)
del PE/W = 9.4-34.1/24.69 = -1.0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.