Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My Notes 0/5 points | Previous Answers A rigid, vertical rod with a mass of 2.1

ID: 1872647 • Letter: M

Question

My Notes 0/5 points | Previous Answers A rigid, vertical rod with a mass of 2.1 kg simply rests on the floor and is held in place by static friction. The coefficient of static friction between the rod and the floor is 1/8. The rod also has a wire connected between its top end and the floor, as shown in Figure 11-31. A horizontal force F is applied at the midpoint of the rod 45° Figure 11-31 Find the greatest force F that can be applied at the midpoint of the rod without causing it to slip. 2.5725

Explanation / Answer

As the rod is in equilibrium net force and net torque acting on it must be zero.

let N is the nromal force exerted by the floor on the rod.

Let T is the tension in the rod.

Apply, net torque about bottom of the rod = 0

T*L*sin(45) - (L/2)*F*sin(90) = 0

T*sin(45) = F/2

T = F/(2*sin(45))

T = 0.707*F

now apply, Fnety = 0


N - T*sin(45) - m*g = 0

N = T*sin(45) + m*g

= F/2 + 2.1*9.8

= F/2 + 20.58

now apply, Fnetx = 0

F - f_staticfriction - T*sin(45) = 0

F - N*mue_s - T*sin(45) = 0

F - (F/2 + 20.58)*(1/8) - F/2 = 0

==> F = 5.88 N <<<<<<<<------------------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote