Content Collection Question 5 2 points Save Answer A block of mass 3.1 kg is pla
ID: 1582336 • Letter: C
Question
Content Collection Question 5 2 points Save Answer A block of mass 3.1 kg is placed on a board. The board is then slowly lifted at one end. What is the maximum angle (in units of degrees) to the horizontal that the board can be at before the block begins to move? The coefficient of static friction between the block and the board is 0.81 The coeficient of kinetic friction between the block and the board is 0.48 2 points Save Answer Question 6 A man wants to push a crate of mass 77.6 kg up a ramp at an angle of 10 degrees to the horizontal. When he has managed to get the crate moving, what force must he apply parallel to the ramp to keep it moving up the ramp, in units of Newtons? the coefficient of static friction between the block and the board is 0.84 the coefficient of kinetic friction between the block and the board is o.42 give your answer as a positive number Save and SubmitExplanation / Answer
Question 6) Given , m = 77.6 kg , = 10°, k = 0.42
Since the block is moving , coefficient of kinetic friction is taken
The force he must apply (F) :
F = mgsin() + k*mg*cos()
F = 77.6*9.8*sin(10°) + 0.42*77.6*9.8*cos(10°)
F = 132.056 + 314.549
F = 446.605 N
Thus, the force applied is 446.605 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.