Content Discussions Assignments My Tools? Resources ? Classlist Help ork #6 #6 Q
ID: 2401415 • Letter: C
Question
Content Discussions Assignments My Tools? Resources ? Classlist Help ork #6 #6 Question 7 (6 points) Bravo Company purchased a truck on October 1, 2016. Bravo paid $10,000 for the truck in addition to $500 registration& sales taxes. The truck is expected to have a $2,000 residual value and a 5-year life. Bravo has a December 31 fiscal year end. Using the double-declining balance method, how much is: (Enter only whole dollar values.) 1. the 2019 depreciation expense 2. the accumulate depreciation after the fiscal year 2019 adjusting entry 3. the book value of the truck after the fiscal year 2019 adjusting entryExplanation / Answer
Cost of the asset = $10,000 + $500 = $10,500
Life of the asset = 5 year
Residual value = $2,000
Depreciation per year under Double Declining balance method (DDBM)
= Book value at the beginning year x 2 x Depreciation rate*.
*depreciation rate = 1 ÷ Useful life of the asset = 1 ÷ 5 years = 0.2 or 20%
Calculation of depreciation under DDBM:
Book value (BV)
(at the beginning year)
Depreciation
(BV x 2 x depreciation rate)
Book value (BV)
(Year end)
Dec/31/2016
(3 months)
$1,050
($10,500 x 2 x 20%) x 3/12
$9,450
($10,500 - $1,050)
$3,780
($9,450 x 40%)
$5,670
($9,450 - $3,780)
$2,268
($5,670 x 40%)
$3,402
($5,670 - $2,268)
$1,360.8
($3,402 x 40%)
$2,041.2
($3,402 - $1,360.8)
1.Depreciation expense under 2019 = $1,360.8
2. The accumulating depreciation after the Fiscal year 2019 adjusting entry
= $1,050 + $3,780 + $2,268 + $1,360.8
= $8,458.8
3. The book value of the truck after the fiscal year 2019 adjusting entry = $2,041.2
YearBook value (BV)
(at the beginning year)
Depreciation
(BV x 2 x depreciation rate)
Book value (BV)
(Year end)
Dec/31/2016
(3 months)
$10,500$1,050
($10,500 x 2 x 20%) x 3/12
$9,450
($10,500 - $1,050)
12/31/2017 $9,450$3,780
($9,450 x 40%)
$5,670
($9,450 - $3,780)
12/31/2018 $5,670$2,268
($5,670 x 40%)
$3,402
($5,670 - $2,268)
12/31/2019 $3,402$1,360.8
($3,402 x 40%)
$2,041.2
($3,402 - $1,360.8)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.