3/4/18) Problem 7.82 K 11 of 12 Constants 1 Periodic Table Part A An airplane pi
ID: 1582585 • Letter: 3
Question
3/4/18) Problem 7.82 K 11 of 12 Constants 1 Periodic Table Part A An airplane pilot fell 340 m after jumping from ar aircraft Assuming the pilot's mass was 83.0 kg and his terminal velocity was 46.0 m/s, estimate the work done by the snow in bringing him to rest. Model him as a particle his in Work and Kinetic En a snowbank, creating a crater 1.50 m deep, but survived with only minor injuries. . Understanding Wo 6, ± Baby Bounce wit WValue Units Estimate the average force exerted on him by the anow to stop him ? 12. Problem 7.84Explanation / Answer
Part A)
Work done by snow is Wsnow = chnage in kinetic energy = Kfinal - Kinitial
Kfinal = 0 J since final velocity is 0 m/s
Kinitial = 0.5*m*u^2 = 0.5*83*46^2 = 87814 J
then
Wsnow = Kf-Ki = 0-87814 J = -87814 J
Part B)
initial speed is vo = 46 m/s
final speed is v = 0 m/s
distance travelled is d = 1.5 m
v^2 - vo^2 = 2*a*s
0^2 - 46^2 = 2*a*1.5
a = -705.34 m/s^2
F_avg = m*a = 83*705.34 = 58543.22 N
Part C)
Wair = Final energy - initial energy
Wair = 0.5*m*v^2 - (m*g*h)
Wair = (0.5*83*46^2)-(83*9.8*340) = -188742 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.