A) An irregularily shaped conductor with a volume of 17.8 cubic centimeters has
ID: 1583956 • Letter: A
Question
A) An irregularily shaped conductor with a volume of 17.8 cubic centimeters has a charge of -10.3 C. How many excess electrons are on the surface of the conductor? Calculate the total flux that would pass through a cubical Gaussian surface drawn around the conductor.
B) Two identical charges of 6.5 C are located along the y-axis at +5.7 cm and -5.7 cm respectively. Calculate the net electric field strength at a point P located at 16.4 cm along the x-axis. What force would be experienced by a 4 C charge placed at the point P in the above problem?
Four charges q1 q2 q3 and q4 are arranged at the corners of square, as shown in the figure below. If the side length of the square is 23.00 cm and the charges are q1 = 1.5 C, q2 = 2.5 C, q3 = 1.1 C and q4 = -2.9 C, calculate the potential at the origin of the coordinate system shown.
4 2Explanation / Answer
A) given
V = 17.8 cm^3
Q = -10.3 micro C
no of excess elctron, N = Q/e
= -10.3*10^-6/(-1.6*10^-19)
= 6.44*10^13 electrons <<<<<<<<----------------Answer
the total flux that would pass through a cubical Gaussian surface drawn around the conductor = Qin/epsilon (using Gauss' law)
= -10.3*10^-6/(8.854*10^-12)
= -1.16*10^6 N.m^2/C <<<<<<<<----------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.