5. A high energy pulsed laser emits 4.50 nano second-long pulse of average power
ID: 1583975 • Letter: 5
Question
5. A high energy pulsed laser emits 4.50 nano second-long pulse of average power 1.50 x 1011 w. The beam is cylindrical with 2.20 in radius. Determine the rms value of the E-field? NC 6. Three polarizing disks whose planes are parallel and centred on common axis. The directions of their transmission axes relative to the vertical are respectively: 01-39 clockwise, 02 15° counter-clockwise, and 03-23 clockwise. A beam of light polarized along the vertical is incident onto the first polarizer with an intensity of l 50 W/m2. Calculate the transmitted intensity through all three polarizers WIm2Explanation / Answer
Problem 5)
Energy delivered, W= Pt = 1.50*1011*4.50*10-9 = 675 J
A = r2 = *(2.2*10-3)2 =1.52*10-5 m2
Erms = (P/Aco) = (1.5*1011/1.52*10-5*3*108*8.85*10-12) = 1927.60*106 N/C
According to Chegg guidelines I can answer one question at a time, so please post other questions separately...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.