5. A company wants to obtain funds to meet its financing needs short term. For t
ID: 2797751 • Letter: 5
Question
5. A company wants to obtain funds to meet its financing needs short term. For that, it agrees with a financial institution to sell 5 treasury bills of nominal 1000 euros, which it has in its portfolio, at the current interest rate of 4.5%, with the commitment to buy them back after 3 months at the rate prevailing at that time. The letters have 11 months left until the expiration. a) At what price will you sell the treasury bills to the financial institution? b) If the current interest rate within 3 months is 4.8% what amount will the company have to pay to buy back the bills? C) What has been the cost of financing the company?Explanation / Answer
Soln :
Treasury bills are government issued bills and are the safest option for investment.
As 11 months are remaining to maturity with Face value = 11 months
The value to sell these bills = 1000/(1+.045/12)^(11/12)
We will get Sale value = $996.575
b) If rate has been changed after selling to 4.8%, in that case company has to pay , P = 1000/(1+.048/12)^(8/12) = $997.342
c) Cost of financing the company = 997.342 - 996.575 = $0.767
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.