A copper wire has a square cross section 2.4 mm on a side. The wire is 4.2 m lon
ID: 1584009 • Letter: A
Question
A copper wire has a square cross section 2.4 mm on a side. The wire is 4.2 m long and carries a current of 3.7 A . The density of free electrons is 8.5×1028m3.
Part A
Find the magnitude of the current density in the wire.
Express your answer using two significant figures
Part B
Find the magnitude of the electric field in the wire.
Express your answer using two significant figures.
Part C
How much time is required for an electron to travel the length of the wire?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
given
x = 2.4 mm = 0.0024 m
L = 4.2 m
I = 3.7 A
n = 8.5*10^28 elctrons/m^3
A)
current density, J = I/A
= I/x^2
= 3.7/0.0024^2
= 6.4*10^5 A/m^2
B) we know, resistivity of copper, rho = 1.72*10^-8 ohm.m
we know, E = rho*J
= 1.72*10^-8*6.42*10^5
= 0.011 N/c
C) drift speed, vd = J/(n*q)
= 6.42*10^5/(8.5*10^28*1.6*10^-19)
= 4.7*10^-5 m/s
time taken to travel the length of the wire,
t = L/vd
= 4.2/(4.72*10^-5)
= 8.9*10^4 s or 25 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.