A copper wire has a square cross section 3.32 mm on a side. The wire is 4.55 m l
ID: 306157 • Letter: A
Question
A copper wire has a square cross section 3.32 mm on a side. The wire is 4.55 m long and carries a current of 3.98 A .
The density of free electrons is 8.5×1028m?3.
Part A
Find the magnitude of the current density in the wire.
Express your answer using three significant figures.
Part B
Find the magnitude of the electric field in the wire.
Express your answer using three significant figures.
Part C
How much time is required for an electron to travel the length of the wire?
Express your answer using three significant figures.
Part D
What is the resistance of this wire?
Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
Solution:
a) J = I / A
=> J = 3.98 / (3.32 * 10^-3)^2
=> J = 3.61 * 10^5 A/m^2
b) E = p * J ( where p is density of resistivity of copper)
=> E = 1.72 * 10^-8 * 3.61 * 10^5
=> E = 6.21 * 10^-3 N/C
c) t = d / v
=> t = d * n * e A / I
=> t = 4.55 * 8.5 * 10^28 * 1.6 * 10^-19 * (3.32 * 10^-3)^2 / 3.98
=> t = 171.37 * 10^3 s
=> t = 1.71 * 10^5 seconds
d) R = p * l / A
=> R = 1.72 * 10^-8 * 4.55 / (3.32 * 10^-3)^2
=> R = 0.71 * 10^-2
=> R = 7.10 * 10^-3 ohm
please comment for Queries.
please rate thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.