A very small steel marble is shown rolling at a constant speed on a horizontal t
ID: 1584458 • Letter: A
Question
A very small steel marble is shown rolling at a constant speed on a horizontal table. The marble leaves the table at P, falls, and hits the ground at M. This is illustrated in the diagram below which is drawn to scale. Calculate the time it took the marble to travel from L to M.
Roll and Drop 1 Points:1 A very small steel marble is shown rolling at a constant speed on a horizontal table. The marble leaves the table at P, falls, and hits the ground at M. This is illustrated in the diagram below which is drawn to scale. Calculate the time it took the marble to travel from L to M E 40 30 10 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 x (in cm)Explanation / Answer
d1 = (40 cm - 10 cm) = 30 cm = 0.3 m
d2 = (60 cm - 40 cm) = 20 cm = 0.2 m
h = 60 cm = 0.6 m
h = 1/2gt^2
t(pm) = sqrt(2h/g)
t(pm) = sqrt[(2*0.6)/9.81]
t(pm) = 0.35 sec is time to fall from heigth h
Vo = d2/t(pm)
Vo = 0.2 m / 0.35 sec
Vo = 0.571 m/s is the horizontal velocity
t(LM) = (d1 + d2) / Vo
t(LM) = (0.3 + 0.2) / 0.571
t(LM0 = 0.875 sec
Is the time to travel from L to M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.