My Notes Ask Your Toae In the gure below the voltage source is 120 V the w the b
ID: 1584805 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Toae In the gure below the voltage source is 120 V the w the bulb and causes it to dm noticeaby e esistance is 0.400 and the bulb is non ally 71.3 w when the motor which has a lo resistance comes on, a large cu ent no s causing a significant oitage drop the ire. This educes the voit ge eceived y Refrigerator Low Bulb dims Large IR drop in wines resistance Voltage source Ry draws large a) What power will the bulb dissipate if a total of 26.8 A passes hrcugh the wires when the motor comes on? Assume negligible change in bulb resistance ) What power is consumed by the motor?Explanation / Answer
A)
R bulb = 120^2/71.3 = 201.96 ohms
now
Req = V/ I = 120 /26.8 = 4.48 ohms
Req - 0.4 = Rp = 4.08 ohms
so V across bulb = 120 - 26.8*0.4 = 109.28 V
so Power = V^2/R = 109.28^2/201.96 = 59.13 W
B)
Input power, Pinput = 120*26.8 = 3216 W
Power dissipated in wire, PWire= I2R2 = 26.82*0.4 = 287.30 W
Power Consumed by the motor, Pmotor= Pinput - Pbulb - Pwire = 3216 - 287.30 - 59.13
Pmotor = 2869.57 W = 2.869 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.