ca-6 answer is a m/s as shown below in the figure t masses are rotating on a lig
ID: 1585279 • Letter: C
Question
ca-6
answer is a
Explanation / Answer
Since therse is not any torque is acting hence its angular momentum will be conserved
5. L = 2*M*V0*R0 = 2*15*1.2*0.08 = 2.88 Kgm2s-1 6.Since angular momentum is conserved henceinitial angular momentum = final angular momentum = 2.88Kgm2s-1
7. 2*M*V1*R1 = 2.88
V1 = 0.24 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.