How much charge does a 17 V battery have to supply to fully charge a 2.8 mu F ca
ID: 1586246 • Letter: H
Question
How much charge does a 17 V battery have to supply to fully charge a 2.8 mu F capacitor and a 5.1 mu F capacitor when they're in parallel? Express your answer to two significant figures and Include the appropriate units. Your answer 134 mu C was either rounded differently or used a different number of significant figures than required calculation in this item, keep all the digits and round as the final step before submitting your answer. How much energy does the battery have to supply in this case? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
in parallel
Cp = c1 + c2
Cp = 2.8 + 5.1 = 7.9 uF
Q =Cp*V = 7.9*17 = 134.3 uC
++++++
B)
energy U = 0.5*Cp*v^2 = 0.5*7.9*10^-6*17^2
U = 0.00114155 J <<-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.