Your garage door needs a new coat of paint. After stripping the old paint you wi
ID: 1586684 • Letter: Y
Question
Your garage door needs a new coat of paint. After stripping the old paint you will need one coat of primer and three coats of regular paint. Each coat of paint is 0.010 in thick. The door is 654.5 cm wide and 8.00 ft high. Convert all units to cm Calculate how many liters of primer and how many liters of regular paint you will need. Pay attention to significant figures and express your final result using an appropriate number of significant figures. There is no need to consider best and worst cases.Explanation / Answer
1 ft = 30.48 cm
1 in = 2.54 cm
1cm^3 = 10^-3 L
(a)
Length = l = 654.5 cm
width w = 8ft = 243.84 cm
thickness, t = 0.01in = 0.0254 cm
volume of each coat v = l*w*t = 654.5*243.84*0.0254 cm^3
v = 654.5*243.84*0.0254*10^-3 = L = 4.05 L
amount of primer = v*1 = 4.05 L
amount of regular paint = 3*v = 12.2L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.