The group Atoms for Peace is performing a concert and you have seats 50 m from t
ID: 1587098 • Letter: T
Question
The group Atoms for Peace is performing a concert and you have seats 50 m from the stage. You have borrowed a sound meter from your physicist professor and measured the sound level at our set to be 110 dB.
a) What is the power produced by the amplifiers on the stage?
b) People in the front row are 8 m from the amplifliers on stage. What intensity of sound do they experience? Express in decibels
c) If the human eardrum has an area of 5 mm^2, how much energy is absorbed per second by the ears of people sitting in the front row?
Explanation / Answer
sound level=110 dB
dbm=10log(P/0.001)
P=power
110=10log(P/0.001)
11=log(P/0.001)
so we get Power gained=1*1011 watts
intensity,i=1/r2
i=1/82=0.0156m-2=0.0156 dB
Area=5 mm2=5*10-6m2
So Energy / sec is nothing but power.
Power=Area*intensity=5*10-6m2*0.0156 dB=7.8*10-8 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.