A rope, under a tension of 380 N and fixed at both ends, oscillates in a second-
ID: 1587994 • Letter: A
Question
A rope, under a tension of 380 N and fixed at both ends, oscillates in a second-harmonic standing wave pattern. The displacement of the rope is given below where x = 0 at one end of the rope, x is in meters, and t is in seconds..
y = ( 0.48 m)(sin((Pi x)/8)sin(14 Pi x)
(a) What is the length of the rope?
_____m
(b) What is the speed of the waves on the rope?
_____m/s
(c) What is the mass of the rope?
_____kg
(d) If the rope oscillates in a third-harmonic standing wave pattern, what will be the period of oscillation?
_____s
Explanation / Answer
(a) The second harmonic has a node in the middle as well as at each end, so the length of the rope is then one wavelength.
A half-wavelength is when sin(*x/8) = 0, so x = 8m
So the length is L = 2*8m = 16m
(b) The radian frequency is = 14 rad/s = 2f
so f = 7 Hz
The wavespeed is c = f * wavelength = 7*16 m/s = 112 m/s
(c) c = sqrt(T/u)
mass per length is u = T / c^2 = 380/112^2 kg/m = 0.030 kg/m
So mass of rope = 0.030 kg/m * 16m = 0.48 kg
(d) New frequency = 7Hz * 3/2 = 10.5 Hz
So new period = 1/10.5 s = 0.095 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.