A baseball is hit with a speed of 27 m/s at an angle of 45.0 . It lands on the f
ID: 1589768 • Letter: A
Question
A baseball is hit with a speed of 27 m/s at an angle of 45.0 . It lands on the flat roof of a 13.0-m-tall nearby building.
Part A
If the ball was hit when it was 1.0 m above the ground, what horizontal distance does it travel before it lands on the building?
Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.
A baseball is hit with a speed of 27 m/s at an angle of 45.0 . It lands on the flat roof of a 13.0-m-tall nearby building.
Part A
If the ball was hit when it was 1.0 m above the ground, what horizontal distance does it travel before it lands on the building?
Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
y-yo = vy*t - 1/2*gt^2
13-1 = 27*sin45*t - 1/2*9.8*t^2
12 = 19.09t - 4.9t^2
t = 3.1 s
R = vx*t
R = 27cos45 * 3.1 = 59.18 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.