A small object with mass m, charge q, and initial speed v 0 = 5.00×10 3 m/s is p
ID: 1590853 • Letter: A
Question
A small object with mass m, charge q, and initial speed v0 = 5.00×103 m/s is projected into a uniform electric field between two parallel metal plates of length 26.0 cm (Figure 1) . The electric field between the plates is directed downward and has magnitude E = 800 N/C . Assume that the field is zero outside the region between the plates. The separation between the plates is large enough for the object to pass between the plates without hitting the lower plate. After passing through the field region, the object is deflected downward a vertical distance d = 1.25 cm from its original direction of motion and reaches a collecting plate that is 56.0 cm from the edge of the parallel plates. Ignore gravity and air resistance.
Calculate the object's charge-to-mass ratio, q/m.
56.0 cm 26.0 cm DOExplanation / Answer
Force on object
F= qE
F =ma
a = q/m E
let q/m = k
a = kE = k800
now for horizontal motion of 26cm time taken
t1 = 0.26/v = 0.000052 sec
for vertical motion for t1 sec
S = 0.5axt1^2
S = 0.000001081k
Now for remaining 56 cm time taken t2
t2 = 0.56/v = 0.000112sec
Now for t2 sec vertical motion
S2 = (at1) t2
S2 = 0.000004659 k
given d = S+S2
0.0125 = s+S2
k = 2177.62
q/m = 2177.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.