A college student is working on her physics homework in her dorm room. Her room
ID: 1591368 • Letter: A
Question
A college student is working on her physics homework in her dorm room. Her room contains a total of 6.0×1026 gas molecules. As she works, her body is converting chemical energy into thermal energy at a rate of 125 W.If her dorm room were an isolated system (dorm rooms can certainly feel like that) and if all of this thermal energy were transferred to the air in the room, by how much would the temperature increase in 15 min ? Use the ideal gas model. Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
here,
Internal energy change of an ideal gas:
deltaU = n*cv*deltaT
First law of thermodynamics:
Q = deltaU + W
The only source of Q is her human body. W is 0 because the room is constant volume.
Thus:
Q = n*cv*deltaT
specific heat of an ideal gas
cv = R/(k - 1)
k is adiabatic index.
For air, oxygen and nitrogen, k = 1.4
Thus
Q = n*R*deltaT/(k - 1)
Solve for deltaT:
deltaT = Q*(k - 1)/(n*R)
Number of moles in terms of number of molecules:
n = N/N_A
Total heat in terms of heat flow and time:
Q = Q_dot*t
Thus:
deltaT = Q_dot*(k - 1)*N_A*t/(N*R)
Q_dot:= 125 Watts
t = 900 sec;
k = 1.4
N = 6.0 * 10^26 molecules;
R:=8.314 J/mol-K;
N_A: = 6.022 * 10^23 items/mole
then,
deltaT = 125 * (1.4 - 1)* 6.022 * 10^23 * 900 / ( 6 * 10^26 * 8.314)
delta T = 5.43 K
the increase in temprature is 5.43 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.