A college student organization wants to start a nightclub for students under the
ID: 3319524 • Letter: A
Question
A college student organization wants to start a nightclub for students under the age of 21. To assess support for this proposal, they will select an SRS of students and ask each respondent if he or she would patronize this type of establishment. They expect that about 5% of the student body would respond favorably (a) what sample size is required to obtain a 99% confidence interval with an approximate margin of error of 0.036? 960 (b) Suppose that 55% of the sample responds favorably. Calculate the margin of error for the 99% confidence interval 1266Explanation / Answer
(a) p^ = 0.75 z = 2.576
ME = z (p^(1-p^)/n) = 0.036
=> 2.576 * (0.75 * 0.25 / n) = 0.036
=> n = 2.5762 * 0.75 * 0.25 / 0.0362 = 960.
(b) p^ = 0.55
ME = z (p^(1-p^)/n)
= 2.576 (0.55 * 0.45 / 960)
= 0.0414.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.