Reference the circuit shown below. (Assume V 1=200V and V 2=180V) Part A Calcula
ID: 1591441 • Letter: R
Question
Reference the circuit shown below. (Assume V1=200V and V2=180V)
Part A
Calculate the resistance of R.
Express your answer in ohms to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the current through the 40 resistor. (Assume that the batteries have no internal resistance.)
Express your answer in amperes to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the power supplied by the 180 V battery. (Assume that the batteries have no internal resistance.)
Express your answer in watts to three significant figures.
Reference the circuit shown below. (Assume V1=200V and V2=180V)
Part A
Calculate the resistance of R.
Express your answer in ohms to three significant figures.
R =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the current through the 40 resistor. (Assume that the batteries have no internal resistance.)
Express your answer in amperes to three significant figures.
I = ASubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the power supplied by the 180 V battery. (Assume that the batteries have no internal resistance.)
Express your answer in watts to three significant figures.
P = WExplanation / Answer
part A)
let the resistance is R
Using V1 = i * R
200 = 10 * R
R = 20 Ohm
the resistance R is 20 Ohm
part B)
let the current in 40 Ohm is I1
Using Ohm's law
180 = I1 40
I1 = 4.5 A
the current in 40 Ohm is 4.5 A
part C)
current in 20 Ohm
I2 = 180/20 = 9 A
total current through V2 = 9 A + 4.5 A
total current through V2 = 13.5 A
power supplied by 180 V = 13.5 * 180 W
power supplied by 180 V = 4230 W
the power supplied by 180 V is 4230 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.