A 4.6 cm long insect is perpendicular to the optical axis of a thin lens; the bu
ID: 1592706 • Letter: A
Question
A 4.6 cm long insect is perpendicular to the optical axis of a thin lens; the bug is 5.5 cm away from the lens. The lens forms an inverted image of the insect which is 0.5 cm long on a screen behind the lens. (Use three significant figures.)
a. How far behind the lens is the screen? cm
b. What is the lens' focal length (pay attention to sign)? cm
c. If the insect were instead only 0.22 cm from the lens, what would the image distance be (pay attention to sign)? cm
d. Could the new image be projected on a screen?
yes no possibly
Explanation / Answer
we have given magnifiaction m= -di/do = hi/ho
-d i/ (5.5) =(-0.5)/4.6
i used -sign because image is inverted
di =0.5978cm
part B
1/f =1/di +1/do
1/f=1/0.5978 + 1/5.5
f=1.8546cm
part c
m= -di/do = hi/ho
di=0.22*0.5/5.5 =0.02cm
part d
it can not projected on screen because screen at old position 0.598
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.