So far 4 wrong answers have been tried 3.48 ,3.52, 2.48, 6.95 anybody care to se
ID: 1593552 • Letter: S
Question
So far 4 wrong answers have been tried
3.48
,3.52,
2.48,
6.95
anybody care to see if they can solve it?
A capacitor with a 3 mm gap has a potential difference of 6 volts (see the figure). A disk of glass 2.25 mm thick, with area the same as the area of the metal plates, has a dielectric constant of 1.7. It is inserted in the middle of the gap between the metal plates. Now what is the potential difference of the two metal disks? (It helps to make a diagram showing the electric field along a path.)
Explanation / Answer
We know the formula for capacitance is Q = CV and also C = €A /D
HERE, € = pemitivity of the free space
According to the capacitor before and after placing the dielectric the charge on the capacitor remains constant due to the conservation of charges
C1 X V1 = C2 X V2
GIVEN , V1 = 6V AND d = 3mm and thickness of dielectric = 2.25mm dielectric constant (K) = 1.7 and the area of the plates are same
CAPACITANCE OF CAPACITOR WITH DIELECTRIC = €A/D - T(1 - 1/K)
So
(€A/D ) X V1 =( €A/D - T(1 - 1/K) ) X V2
(€A / 0.3 X 10-2 ) x 6 = ( €A/0.3 X 10-2 - .225 X 10-2(1 - 1/1.7)) x V2
6 / 0.3 = V / 0.3 - 0.092
V = 6 x .208 / .3
V = 4.16volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.