8.4.54/9.09 points | Previous AnswersSerCP10 4.P.041.My Notes Question PartPoint
ID: 1593813 • Letter: 8
Question
8.4.54/9.09 points | Previous AnswersSerCP10 4.P.041.My Notes
Question PartPointsSubmissions Used
A 1,480-N crate is being pushed across a level floor at a constant speed by a force
F
of 270 N at an angle of 20.0°below the horizontal, as shown in the figure a below.
(a) What is the coefficient of kinetic friction between the crate and the floor? (Enter your answer to at least three decimal places.)
(b) If the 270-N force is instead pulling the block at an angle of 20.0° above the horizontal, as shown in the figure b, what will be the acceleration of the crate? Assume that the coefficient of friction is the same as that found in part (a).
m/s2
Explanation / Answer
Net force on crate is given by Fnet = Fapplied - Ffriction
Since crate is pushed with a constant speed, so acceleration produced is zero. a=0
Also Fnet = ma = 0
So Fapplied = Ffriction
(a) F cos20o = µkN
F cos20o = µk (mg + F sin20o)
270 cos20o = µk (1480 + 270 sin20o)
µk = 0.161
(b) Fnet = Fapplied - Ffriction
ma = F cos20o - µk N
(W/g)a = F cos20o - µk (mg - F sin20o)
(1480/9.8) a = 270 cos20o - 0.161 (1480 - 270 sin20o)
a = 0.2 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.