Consider a plane parallel-plate capacitor made of two strips of aluminum foil se
ID: 1593874 • Letter: C
Question
Consider a plane parallel-plate capacitor made of two strips of aluminum foil separated by a layer of paraffin-coated paper. Each strip of foil and paper is 6.00 cm wide. The foil is 0.00400 mm thick, and the paper is 0.0200 mm thick and has a dielectric constant of 3.70. What length should the strips be if a capacitance of 5.50 10^8 F is desired? (If, after this plane capacitor is formed, a second paper strip can be added below the foil–paper–foil stack and the resulting assembly rolled into a cylindrical form—similar to that shown in the figure below—the capacitance can be doubled because both surfaces of each foil strip would then store charge. Without the second strip of paper, however, rolling the layers would result in a short circuit.
Explanation / Answer
given are
k=3.70
C= 5.50 10^8 F
d = 0.0200*10^-3 m
using formula
C=keoA/d
A=Cd/keo
=5.50*10^-8(0.0200*10^-3)/3.70*8.854*10^-12
=3.35*10^-2
=0.0335 m^2
Area=L*W
L=area/W
=0.0355/0.06
L=0.59m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.