The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place
ID: 1594315 • Letter: T
Question
The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place with a stream of water expelled from the fish's mouth. Suppose the archerfish squirts water with a speed of 2.50 m/s at an angle of 55.0 above the horizontal, and aims for a beetle on a leaf 4.00 cm above the water's surface. At what horizontal distance from the beetle should the archerfish fire if it is to hit its target in the least time? How much time will the beetle have to react? ......I got t=.0205 ms and x=.029 cm but it was wrong?
Explanation / Answer
Least possible time
So in the projectile motion, the nearest distance should be answer
given h = 4cm
So 0.04 = 2.5 * sin (55) t - 0.5 *9.8 * t^2
So t = 0.0205 seconds = 20.5 milliseconds ( check units)
x = 2.5 * cos(55 ) * 0.0205
= 0.029m = 2.9 cm ( check units)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.