The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place
ID: 2165505 • Letter: T
Question
The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place with a stream of water expelled from the fish's mouth. Suppose the archerfish squirts water with a speed of 2.45 m/s at an angle of 46.0 above the horizontal, and aims for a beetle on a leaf 4.00 cm above the water's surface.a. At what horizontal distance (cm) from the beetle should the archerfish fire if it is to hit its target in the least time?
b. How much time will the beetle have to react?
Do not just give me the answer. Please provide detailed explanation.
Explanation / Answer
time taken to reach 4 cm from water surface (will depend on vertical velocity)= 0.04 = 2.45sin(46)*t - 0.5*9.8*t*t t = 0.33 and 0.024 we will take o.33 sec as it longer so the beetle has 0.33s to react horizontal distance = horizontal velocity* time = 2.45*cos(46) * 0.33 = 0.56m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.