Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A shot putter releases the shot some distance above the level ground with a velo

ID: 1594759 • Letter: A

Question

A shot putter releases the shot some distance above the level ground with a velocity of 10.8 m/s, 52.8° above the horizontal. The shot hits the ground 2.06 s later. You can ignore air resistance. (Assume the horizontal direction of the shot and upward are positive.)

(a) What are the components of the shot's acceleration while in flight?
m/s2 (horizontal component) ?
m/s2 (vertical component)?

(b) What are the components of the shot's velocity at the beginning of its trajectory?
m/s (horizontal component)?
m/s (vertical component)?

What are the components of the shot's velocity at the end of its trajectory?
m/s (horizontal component)?
m/s (vertical component)?

(c) How far did she throw the shot horizontally?
m?

(d) Why does the expression for R (as given below) not give the correct answer for part (c)?

which option is correct

The initial and final heights are different.

It is not a projectile motion.

There is air drag.



(e) How high was the shot above the ground when she released it?
m?

Explanation / Answer

a)    the components of the shot's acceleration while in flight
m/s2 (horizontal component)   = 0 m/sec2
m/s2 (vertical component)    =    - 9.8 m/sec2

b)    the components of the shot's velocity at the beginning of its trajectory
m/s (horizontal component) = 10.8 * cos52.8 = 6.5296 m/sec
m/s (vertical component) =    10.8 * sin52.8 = 8.6 m/sec

components of the shot's velocity at the end of its trajectory
m/s (horizontal component) = 10.8 * cos52.8 = 6.5296 m/sec
m/s (vertical component) = 8.6 - 9.8 * 2.06

                                           = - 11.588 m/sec

c)   far did she throw the shot horizontally = 6.5296 * 2.06

                                                                     = 13.45 m

d) the expression for R (as given below) not give the correct answer because the initial and final heights are different.

e)   high was the shot above the ground when she released it

      Height = 8.60 * 2.06 - 0.5 * 9.8 * 2.06 *2.06

                  = 3.07 m       

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote