The figure snows a man sitting in a bosun\'s chair that dangles from a massless
ID: 1595863 • Letter: T
Question
The figure snows a man sitting in a bosun's chair that dangles from a massless rope, which runs over a massless, frictionless pulley and back down to the man's hand. The combined mass of man and chair is 75.7 kg. With what force magnitude must the man pull on to rope if he Is to rise (a) with a constant velocity and (b) with an upward acceleration of 1.47 m/s^2? Problem continues below. If the rope on the right extends to the ground and is pulled by a co-worker, with what force magnitude must the co-worker pull for the man to rise (c) with a constant velocity and (d) with an upward acceleration of 1.47 m/s^2? What is the magnitude of the force on the ceiling from the pulley system in (e) part a (f) part b, (g) part c, and (h) part d? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number UnitsExplanation / Answer
a) Mass of man and chiar, M = 75.7 kg
for rising with constantg velocity
consdering tension in the string to be T = F ( force with which man pulls the string)
T + T - Mg = 0
T = 371.3085 N
b) for constant upwards acceleration of 1.47 m/s/s = a
T + T - Mg = Ma
T = 426.948 N
c) when the coworker pulls
contant velocity motion
T = Mg = 742.617 N
d) a = 1.47 m/s/s
T = Mg + Ma
T = 853.896 N
e) Force = 2T = 742.617 N
f) Force = 2T = 853.896 N
g) Force = 2T = 1485.234 N
h) Force = 2T = 1707.792 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.