The figure shows two 5.0-cm-long parallel electrodes spaced 1.0 cm apart. A pote
ID: 1700011 • Letter: T
Question
The figure shows two 5.0-cm-long parallel electrodes spaced 1.0 cm apart. A potential difference V=660 V is applied across the electrodes. A proton enters the plates from one end, an equal distance from both electrodes and is deflected. The proton then strikes the outer end of the lower electrode. What magnetic field strength will allow the proton to pass through undeflected while the 660 V potential difference is applied? Assume the magnetic field is normal to the electric field and the proton's velocity, and that both the electric and magnetic fields are confined to the space between the e
2.6×102 T
0.11 T
0.58 T
5.2×102 T
2.6×102 T
0.11 T
0.58 T
5.2×102 T
Explanation / Answer
electric field. E=660/1e-2=66000. so that a_y= 66000*e/me=1.16e16(m/s2). time taken for it to go through a distance of 0.5 cm (vertical). a_y*t^2/2=d. so that t=9.3e-10(s). let v be initial horizontal velocity of the particle. so that v*t=5cm. v=53.8e6(m/s). so that v*B=E B=E/v=1.22e-3(T)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.