The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 140 cm^2 and
ID: 1596119 • Letter: T
Question
The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 140 cm^2 and plate separation d = 1.30 cm. A potential difference of V_0 = 82.0 V is applied between the plates. Suppose that the battery remains connected while the dielectric slab of thickness b = 0.780 cm and dielectric constant? = 3.60 is being introduced. Calculate the following values. the capacitance pF the charge on the capacitor plates nC the electric field in the gap N/C the electric field in the slab, after the slab is in place N/CExplanation / Answer
capacitance C = k*e0*A/d
k = dielectric constant
e0 = permitivitty of the free space
A = area of cross section
d = seperation beween the plates
(a0
C = 3.6*8.85*10^-12*140*10^-4/(1.3*10^-2)
C = 34.3 pF <<<<=====answer
(b)
Q = C*v = 34.4*10^-12*82 = 2.821 nC
-------
(c)
E0 = V/d = 82/(1.3*10^-2) = 6308 n/c
------------
e = K*e0 = 3.6*6308 = 22709 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.