Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Example 6.8 Sphere Falling in oil A small sphere of mass 3.50 g is released from

ID: 1596922 • Letter: E

Question

Example 6.8 Sphere Falling in oil A small sphere of mass 3.50 g is released from rest in a large vessel filled with oil, where it experiences a resistive force proportional to its speed. The sphere reaches a terminal speed of 5.50 cm/s. Determine the time constant t and the time at which the sphere reaches 85.0% of its terminal speed SOLVE IT Conceptualize Imagine dropping the sphere into the oil and watching it sink to the bottom of the vessel If you have some thick shampoo in a clear container, drop a marble in it and observe the motion of the marble. Categorize We model the sphere as a particle under a net force, with one of the forces being a resistive force that depends on the speed of the sphere.

Explanation / Answer

From the above example,

= 5.61 ms

t = 12.5 ms

vT = 5.5 cm/s

Now v = vT*[1 - e^(-t/)] = 5.5*[1 - e^(-12.5/5.61)] = 4.91 cm/s

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote