Example 7-15 depicts the following scenario. To pass a slow-moving truck, you wa
ID: 1582239 • Letter: E
Question
Example 7-15 depicts the following scenario. To pass a slow-moving truck, you want your fancy 1.30 × 103 kg car to accelerate from 13.4 m/s (130.0 mi/h) to 17.9 m/s (140.0 mi/h) in 3.00 s. Now we will consider some slightly different related scenarios to Example 7-15 Part A Suppose the car has a mass of 1700 kg and delivers 58 hp to the wheels. How long does t take for the car to increase its speed from 15 m/s to 25 m/s? Express your answer using two significant figures Submit Part B Would the time required to increase the speed from 5.0 m/s to 15 m/s be greater than, less than, or equal to the time found in part A? greater than O less than equal to Submit Request AnswerExplanation / Answer
1 hp = 746nW
58 hp = 746*58 = 43268 W
Power = force*velocity
43268 = F * 15
F = 2884.533 N
acceleration, a =F/m = 2884.533/1700
a= 1.696 m/s2
using, v=u+at
t = 25-15/ 1.696
t = 5.8962 s
b) again using
v=u+at
t = 15-5/ 1.696
t = 5.8962 s
equal to
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.