The charge per unit length on a long, straight filament is -86.1 mu C/m. Find th
ID: 1597467 • Letter: T
Question
The charge per unit length on a long, straight filament is -86.1 mu C/m. Find the electric field 10.0 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. (Take radially inward toward the filament as the positive direction.) ____________ MN/C Find the electric field 21.5 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. ____________ MN/C Find the electric field 130 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament.Explanation / Answer
a) The equation for the electric field of an infinitely long line charge with charge density :
E = /2z = (-86.1 × 10^-6) / 2(3.14)(0.1)(8.854 × 10^12)
= 1.55 x 10^7 N/C = 15.5 MN/C
b) E = /2z = (-86.1 × 10^-6) / 2(3.14)(0.215)(8.854 × 10^12)
= 0.72 x 10^7 N/C = 7.2 MN/C
c) E = /2z = (-86.1 × 10^-6) / 2(3.14)(1.3)(8.854 × 10^12)
= 0.119 x 10^7 N/C = 1.19 MN/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.