Two carts are approaching each other with the same speed (0.50 m/s). m1 = 0.40 k
ID: 1597545 • Letter: T
Question
Two carts are approaching each other with the same speed (0.50 m/s). m1 = 0.40 kg m2 = 0.60 kg.
If the collision is elastic, what are the rebound speeds of m1 and m2? Be careful with the signs you adopt for the initial velocities and those that you report for the final (rebound) velocities.
Draw the velocity versus time graphs recorded by both motion detectors, before and after the collision, including accurate numerical values in the velocity axis. Note that the signs of the velocities recorded by the motion detectors do not necessarily reflect those adopted or calculated in part a). Think about what is the direction of positive velocity for each motion detector.
Explanation / Answer
Conserving momentum
0.4 x0.5 -0.6x0.5 = 0.4V1 +0.6V2 ------1
and we have
V2-V1 = 0.5+0.5 -------2
solving both we get
V2 = 0.6 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.