Secure https://session.masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemID 73
ID: 1597719 • Letter: S
Question
Secure https://session.masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemID 73337550&offset; prev PHY143 W17 College Physics I Tarini Signed in as Isaiah Alexander Ch 11 HW Problem 11.41 previous l 8 of 10 next Part A How much metabolic energy is required for a 68 kg person to run at a speed of 15 km/h for 18 min? Assume that metabolic power of this running person is 1150 Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Part B How much metabolic energy is required for this person to walk at a speed of 5 km/h for 54 min 7 Assume that metabolc power of this walking person is 380 W. Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
Part a)
E = 1150 X 18 X 60 = 1242000 J = 296.84 kcal
Part b)
E = 380 X 54 X 60 = 1231200 J = 294.263 kcal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.