Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck

ID: 1598144 • Letter: A

Question

A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck A, which was originally traveling at 40.0 m/s and which is deflected 28.0 compositefunction from its original direction. (See (Figure 1) Puck B acquires a velocity at a 47.0 ? compositefunction angle to the original direction of A. The pucks have the same mass. Compute the speed of puck A after the collision Express your answer in meters per second to three significant figures. Compute the speed of puck B after the collision Express your answer in meters per second to three significant figures.

Explanation / Answer

Given that both A and B has same masses let it be m

initial velocity of A = 40 m / s

initial velocity of B = 0 m /s

total momentum before collision = ( m * 40 ) + ( m * 0 )

                                                 = 40 m     - ------- ( 1 )

after collision :

velocity of A along horizontal direction = u*cos28 = 0.883 u

velocity of A along vertical direction = u*sin 28 = 0.47 u

velocity of B along horizontal direction = v*cos 47 = 0.682 v

velocity of B along vertical direction =  - v sin 47 = - 0.731 v   since it is in - ve axis

total momentum along vertical direction = 0

So , m ( 0.47 u ) + m ( - 0.731 v ) =0

              0.47 u = 0.731 v

                    u = 1.556 v    ------------( 2 )

total momentum along horizontal direction = m ( 0.883 u ) + m( 0.682 v )

                                                               =0.883 * m * 1.556 v + 0.682 m v

                                                              = 1.374 m v + 0.682 mv

                                                               =2.056 mv      ------------------( 3 )

momentum is conserved     So,    eq ( 2 ) = eq ( 3 )

                                                     40 m = 2.056 mv

                                                         v = 40 / 2.056

                        velocity of B                = 19.5 m / s

             u = 1.556 * v     since from ( 2)

                 = 1.556 * 19.5.

velocity of A   = 30.3 m /s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote