Two light pulses are emitted simultaneously from a source. Both pulses travel to
ID: 1598244 • Letter: T
Question
Two light pulses are emitted simultaneously from a source. Both pulses travel to a detector, but one first passes through 6.2 m of ice. Determine the difference in the pulses' times of travel at the detector. Two light pulses are emitted simultaneously from a source. Both pulses travel to a detector, but one first passes through 6.2 m of ice. Determine the difference in the pulses' times of travel at the detector. Two light pulses are emitted simultaneously from a source. Both pulses travel to a detector, but one first passes through 6.2 m of ice. Determine the difference in the pulses' times of travel at the detector.Explanation / Answer
Index of refraction of ice = 1.309
v = c / n = c / 1.309 = 0.764 c
Time difference delta t = tglass - tair = d [1/v - 1/c]
= 6.2 * [1 / 0.764 c - 1 / c]
= 6.39 * 10-9 s = 6.39 ns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.