During the First World War, large cannons were mounted on railroad cars. A parti
ID: 1598264 • Letter: D
Question
During the First World War, large cannons were mounted on railroad cars. A particular gun had a mass of 250,000 kg (including the railroad car) and fired 1500-kg shells with a muzzle velocity of 450 m/s at an angle of 20° above the horizontal.
A) If this cannon is fired form a stationary railroad car, find the recoil velocity of the gun + railraod car system right after firing the gun.
I got an answer of 2.54 m/s, but I'm not sure if this is right.
B) If the railroad car stops after 6.0 m after recoiling, find the work done against friction.
I got an answer of 806,450 J, but I'm not sure if this is right either.
C) When the gun is fired, 50% of the energy generated is in the form of heat. The other 50% of energy is in the form of mechanical energy. Find the total energy generated by firing the gun.
I have no idea where to even start with this one...
Explanation / Answer
A)
initial momentm Pi = 0
after firing
along horizontal
momentum conservation
Pf = Pi
M*V = m*ux
V = 1500*450*cos20/250000
V = 2.54 m/s
===================
(B)
work = change in KE = (1/2)*M*V^2 = (1/2)*250000*2.54^2 = 806450 J
===================
(C)
Mechanical energy KE = (1/2)*M*V^2 + (1/2)*m*u^2
KE = (0.5*250000*2.54^2) + (0.5*1500*450^2)
KE = 152681450 J
thermal enrgy Et = 152681450 J
total energy E = 152681450 + 152681450 = 305362900 J <<<<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.